Sisore Pera - Asmalımescit BeyoğluMerhaba Dostlarım, tamerabi.com'da 6. bölüme geldik. Her hafta aksatmadan İstanbul'un lezzet noktalarını sizin beğeninize sunmaya çalışıyorum.Benim damak zevkime güvenip beni takip eden dostlarıma sesleniyorum: İstanbul kazan Tamer Abi kepçe, dolaşıp gizli kalmış tüm lezzetleri sizlerin önüne sereceğim. Televizyonlarını yeni açan seyircilerimiz için tadına baktığımız lezzetleri bir kere daha hatırlayalım :)
 1. Tarihi Bilice Börekçisi, Bahçeköy
 2. Karadeniz Pide ve Güveç Salonu, Gaziosmanpaşa
 3. Özer Sac Tava, Sanayi Mah. 4. Levent
 4. Şen Büfe, Sirkeci
 5. Tarihi Kumkapı İşkembecisi, Kumkapı


Evet, gelelim bu haftanın lezzet noktasına. Geçtiğimiz haftasonu Beyoğlu Asmalımescit'te karadeniz yemekleri yapan Sisore Pera'da Hızır Bey'in misafiriydim. 1976 yılında Karadeniz Pide olarak kurulan mekan bugün kuru fasulyeden karalahana dolmasına hamsi buğulamadan mıhlamaya her tür karadeniz mutfağı ürününü müşterilerine sunuyor. Hızır Bey'e ilk sorum sisore'nin ne anlama geldiği oldu. Sisore Lazca'da "Sen Neredesin?" anlamına geliyormuş. Yani mekan sahipleri diyorlar ki: "Karadeniz yemekleri yıllardan beri burada, siz neredesiniz?"Birçok ünlü ismi ağırlamış Sisore'nin ünlüler listesine Tamer Abi'yi de ekledik. İşte Sisore'yi tercih eden ünlülerden birkaçı:
 1. Orhan Pamuk kuru fasülye
 2. Mirkelam ve arkadaşları nohut
 3. Kargo Grubu Mıhlama ve karalahana dolması
 4. Erhan Güleryüz Kuru fasülye
 5. Van Hoydonk Kıymalı pide(kaşardan nefret edermiş)
 6. Aziz Yıldırım Musakka
 7. BKM Mutfak oyuncuları Kavurmalı kaşarlı pide ve Trabzon peynirlisi


Cuma ve Cumartesi günleri sabaha kadar açık olan Sisore diğer günler kışın saat 2'ye kadar yazın saat 4'e kadar açıkmış. Beyoğlunda eğlenip eve aç dönmek istemeyenler için çok temiz ve lezzetli bir mekan. Tüm tatlılarını kendileri yapıyorlar. Ben laz böreğini çok beğendim. Eğer yemekten sonra tatlıya yeriniz kalırsa laz böreğini denemenizi tavsiye ederim.Mutfağının temizliğine güvenen Hızır Bey mutfakta da çekim yapmamıza izin verdi. Mıhlama ve hamsi tavanın maharetli ellerde hazırlanışını sizler için görüntüleme fırsatı bulduk.Adres : Asmalı Mescit Mah. Oteller Sok. No:6 Asmalımescit Beyoğlu / İstanbul

blog comments powered by Disqus