Şirin Şarküteri - Perpa

Merhaba Dostlar
Perpa'da şarküteri market karışımı bir mekana girdim. Fakat burada sunulan mezelerinin daha önceden metnini duymuştum. Karşıma iki şirin insan çıktı, Ardaş ve Vikent Beyler. Vikent Bey 40'lı yaşlarda Ardaş Bey ise 75 yaşındaymış. Bu iki nadide insan öyle mezeler yapıyorlar ki yılların getirdiği tecrübe ile mezelerini çok nefis ve eşsiz buldum. Mezelerin tadına bakarken Ardaş Bey ile yaptığım söyleşiyi aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.Dostlar, gerçekten saygı duyulacak insanlar çünkü bitmekte olan meze kültürünü yaşatmaya çalışan ender insanlardan. Ardaş Ustam bu işi devam ettirecek hevesli ve meraklı talebeler bulabilirse ne mutlu ona.Şirin Şarküteri ürünlerini market üsülü paket servisi olarak satan bir yer. Fakat benim için şarküterinin orta yerine bir masa hazırladılar ve birbirinden güzel mezelerini sundular. Sırasıyla topik, tarama, közde patlıcan, midye dolma, yaprak sarma, pastırma ve beyaz peynirin tadına baktım.

Topik, Ermeni mutfağına has bir yemek. Büyük Perhiz zamanı et ve süt ürünlerini yemeyen Ermeni vatandaşlarımız ağırlıklı olarak zeytinyağlı yemekleri ve topiği yiyorlar. Samimiyetle söyleyebilirim ki bugüne kadar yediğim en güzel topikti.

Tarama, balık yumurtası ve ekmek ile yapılan bir meze. Fakat tarama yapmak her babayiğidin harcı değil. Yapımı ustalık gerektiren ve günlük tüketilmesi gereken bu mezeyi Ardaş hakkını vererek yapıyor. Şirin Şarküteri'nin imalathanesi Kurtuluş semtinde, meze satışlarını Perpa'da yapıyorlar.

Piyasada midye dolma diye yediklerimiz aslında midye-pilav. Şirin şarküteride yediklerim gerçekten midye dolmaymış. Ayrıca marmara bölgesinin nadide yaprağından yaptıkları zeytinyağlı sarmaları da muhteşemdi.

Közde pişirilmiş patlıcan ezmesi lokum gibiydi. Israrlarıma rağmen Ardaş Usta patlıcan ezmesinin sırrını vermedi.

Sevgili dostlar herşeyin sıradanlaştığı bu günlerde böyle bir şarküteriyi işleten ve bu güzel mezeleri yapan elleri saygıyla öpüyorum.

Şirin Şarküteri Telefon Numarası : 0212 222 6593

Adres : Okmeydanı Perpa Ticaret Merkezi 8. Kat No:933 Şişli / İstanbulView Şirin Şarküteri - Perpa in a larger map
blog comments powered by Disqus