Alerji'ye Dair Herşey

Bizim ufaklıklar anne oldu, baba oldu. Biz yaşlandık :)
Çocuklar kolay büyümüyor, tıpkı bizim ufaklıklar gibi. Onların çocuklarının da ne hastalığı, ne de yaramazlığı bitmiyor. Yeğenim Bahar'ın kızı Asya'da aynen böyle. 2010 Aralık ayında girdi hayatımıza. 3 yaşına kadar sık sık hastalandı. Bu duruma pek anlam veremediler ama Bahar sürekli alerji hastası olabileceğinden şüpheleniyordu. Çünkü alerji büyük ölçüde genetik bir hastalık. Babasında toza ve Anneannesinde gıdaya karşı alerji var. Çok fazla doktor değiştirdi ama alerji testi yapılması konusunda doktorları ikna edemedi. Doktorlar pimpirikli "bir annesin" diyerek testi yapmadılar.
3 yaşına girmeden hemen önce bir anda vücudunda kızarıklıklar ve şişlikler oluştu. Çok kısa bir sürede her yerini sardı ve bir kaç saat içinde de zor nefes almaya başladı. Tabi gıda alerjisine bağlı alerjik ürtiker teşhisi konuldu. Test yapıldı, Bahar hastaneye güvenmeyerek uzman arayışına girişti ve Asya'mızın doğduğundan beri alerjik olduğu ortaya çıktı. Meğer tüm hastalıkların sebebi buymuş, meğer Bahar haklıymış.
Bahar bu süreçte ve sonrasında yaşadığı her şeyi bir blog sayfasında paylaştı. Alerjik çocukların anneleri deneyimlerinden faydalansın istedi. Asya için sürekli özel yemek hazırlamak olduğu için deneyip beğendiği tarifleri de buraya yazdı.
Bence neler yaşadıklarını, Bahar'dan dinleyin... Alerjikseniz, alerjik bir çocuğunuz varsa ya da şüpheleniyorsanız kesin bir şeyler bulacaksınız.
blog comments powered by Disqus